System sterowania dla instalacji offgrid

Witam,

Miło jest nam poinformować o ukończeniu prac nad systemem sterowania dla instalacji odłączonych od głównej sieci zasilania np.: łodzie, domy wakacyjne, campery itd. Poniżej znajduje się prezentacja w jaki sposób można zintegrować produkt z open sourcowym systemem openHAB tak aby można było swobodnie sterować np. oświetleniem różnego rodzaju, ładowarkami lub elektrozaworami.

Główne cechy prezentowanego rozwiązania .:

Możliwość sterowania z urządzeń przenośnych za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony z systemem Android lub iOS. Możliwość sterowania z innych urządzeń o ile posiadają przeglądarkę internetową (np. telewizory).

Cechy techniczne produktu .:

Cecha

Wartość

Protokół komunikacji

Modbus RTU

Zasilanie

9V – 30V DC

Pobór prądu

150mA w Rt’22’C

Częstotliwość PWM

Minimum 76Hz

Przyłącza wyjściowe

Konektor samochodowy 6,3mmx0,8mm

Warunki pracy

-10’C +50’C 99%Rh

Fizyczna transmisja

19200 8N1 RS485

Składniki systemu niezbędne do integracji na przykładzie komputera z systemem Windows :

– komputer z systemem Windows posiadający środowisko Javy ( sprawdzenie pokazało że optymalnie należy wybrać Jave od Oracle)

– przejściówka USB <> RS485

– zasilacz 10…29V DC

– minimum jeden moduł SbAS

– odbiorniki energii np. lampki

– okablowanie i narzędzia ręczne

– łącze internetowe – wymagane na czas instalacji systemu openHAB i/lub sterowników przejściówki USB<>RS485

– router z wifi

Całość rozpoczynamy od przygotowania komputera. Na maszynę która będzie stanowiła serwer systemu OpenHab trzeba ściągnąć pakiet uruchomieniowy ze strony domowej. Na obrazku poniżej widać że ściągnięty pakiet został rozpakowany na dysk C:\ w katalogu openhab.  

Uruchomienie całości odbywa się za pomocą kliknięcia pliku wsadowego Start.bat – i to uruchamia całość.

Komputer musi posiadać również Jave i ten krok lepiej jest wykonać przed uruchomieniem oH. Programowo też musimy przygotować komputer do komunikacji po RS485 dlatego wpinamy przejściówkę USB<>RS485 która powinna pojawić się jako nowy port COM. Ustawienia systemu wykonujemy za pomocą przeglądarki internetowej po wpisaniu adresu IP naszego serwera (OH server), gdy router posiada serwer adresów DHCP wpisujemy adres komputera zazwyczaj jest to 192.168.x.xxx:8080, jeżeli nie mamy pewności co do adresu IP całość można wykonać z poziomu adresu lokalnego tj http://127.0.0.1:8080.

Część sprzętową możemy zacząć od podpięcia zasilania do modułu SbAS. Jako rozwiązanie off-grid jest on dostosowany do napięcia panującego w instalacji prądu stałego wyposażonej w akumulator o napięciu nominalnym 12V lub 24V – stąd dowolne źródło zasilania od 10 do 30V spełni nasze potrzeby

Kolejnym krokiem jest podpięcie modułu do sieci RS485 i tak w zależności od przejściówki USB<>RS485 okablowanie musi zostać wykonane we własnym zakresie

– na zdjęciu najtańsza przejściówka z popularnego portalu aukcyjnego która to posiada połączenia śrubowe o bardzo mały przekroju – moduł SBAS ma wyprowadzone sygnały RS485 w postaci konektorków spotykanych w instalacji samochodowej. Uwagę należy przyłożyć do połączenia ponieważ sieć RS485 posiada dwa sygnały oznaczone jako A oraz B. Połączenie musi być wykonane pomiędzy sygnałem A do A i B do B.

Następnie należy podpiąć odbiorniki do wyjść – tu podobnie jak w poprzednim kroku wymagane są przewody i zaciskarka do konektorów.

Ustawienia systemu.

System openHAB wymaga wgrania modułu Modbus RTU – dlatego należy takowy zainstalować za pomocą zakładki Configuration>Bindings

Komunikacja ze światem zewnętrznym – należy ustawić odpowiednie wartości dla portu komunikacji modbus RTU dla tego przykładu jest to port COM7 a prędkość to 19200  parametry komunikacji 8N1. Wszystko to ustawiamy w tym oknie tj Configuration > Things tu opisane jako Modbus serial slave. Naciśnięcie na ikonkę ołówka powoduje wejście w tryb edycji danej rzeczy .

I tak dla wybranego modułu musimy ustawić ww. wartości.

 

Kolejny krok ustawienie samego modułu – każde z wyjść można skonfigurować na wiele sposobów w naszym przypadku ustawimy każde z wejść jako coś do regulacji jasności tj tryb PWM z łagodnym startem który to będzie można sobie wyłączyć. Do tego chcemy aby była możliwość wyłączenia całości za pomocą jednego przycisku – taki główny wyłącznik .

Tak więc do dzieła –

integrowany moduł posiada 8 wyjść a każde z nich ustawimy jako osobny obiekt który będzie można sobie potem położyć na dowolnej mapie/stronie która to reprezentuje np. piętro budynku lub pokój

Wyjścia od 1 do 6  zasilać będzie oświetlenie ledowe z funkcją PWM a 7 oraz 8 standardową żarówkę 55W ( emuluje ona grzałkę do wody opisane jako światło Halogen1 i 2 ).

Opis techniczny modułu SbAS mówi o zapisie i odczycie za pomocą specjalnych funkcji (podane są wartości hex – które świetnie się konfiguruje dla sterowników PLC i paneli HMI  ) tu na zdjęci jest reprezentacja jak należy ustawić wyjście nr 1 – zapis i odczyt do rejestru nr 1 które też zawiera odwołanie do skryptu zamieniającego gradację systemu openHAB od 0 do 100 na wartości od 0 do 255. Forma zapisu i odczytu to wartość int16 zapisywana do typu holding register.

Na tym zdjęciu widać rozłożenie elementów które wcześniej zostały przygotowane. Dla urządzeń mobilnych nie trzeba się martwić o skalowalność – jeżeli ekran telefonu ma mniejszą rozdzielczość niż komputer to aplikacja sama zmniejszy odległości pomiędzy obiektami jakie są widoczne.

Dodatkowo kolejny obraz pokazuje część „kodu” strony – tj. jak to wszystko wygląda pod maską. Pliki o rozszerzeniu .sitemap zawierają „kod” . Dla osób przyzwyczajonych do opisywania systemów/programowania w plikach tekstowych – jest możliwość wypisania całości w odpowiednich katalogach i plikach.  Poniższy kod pozwala też łatwo zrozumieć jak system wysyła komendy do urządzenia modbus i tak wyłącznik AllOFF – wysyła do rejestru nr 9 wartość 7. Coś co może być „słabo” widoczne poprzez nastawy „klikane” jest bardzo przejrzyste w pliku .sitemap

 

Słowo o niezawodności

Przykładowa integracja systemu zawiera elementy które nie można uznać za niezawodne – połączenie USB do RS485 powinno być wykonane na dobrych podzespołach tak jak sam serwer systemu. Generalnie do tego rozwiązania preferowane są komputery przemysłowe posiadające wejście RS485 w podstawowej konfiguracji jak i chłodzenie pasywne, dysk SSD itd.. Standard RS485 wymaga poza liniami komunikacyjnymi połączenia uziemiającego które spina każdy element podłączony poprzez przewód do jednego potencjału. W przypadku zasilania modłów z różnych źródeł zasilania połączenie uziemiające/ wspólne musi zostać zapewnione w sposób świadomy!

Osłona PCB formatu euro

Zapraszamy serdecznie do zakupu  osłony płytki elektronicznej w formacie eurocard ( 100 x 160mm ) – przystosowanej do osłony mechanicznej elementów elektronicznych oraz jako izolator dla kart montowanych w obudowie rackowej wysokości 3U. Jest to nowy produkt w naszej ofercie. Wykonany z przeźroczystego tworzywa PET które  posiada odpowiednie wycięcia dla elementów SMD wraz z otworami montażowymi. Numer produktu PN8000001.

W załączniku plik 3D PDF oraz STL w archiwum 7z  eurocard.


Podstawowe cechy materiału .:

Nazwa parametru

Wartość

Tworzywo

PET

Wymiary

158×95,2×2,2 mm

Wytrzymałość termiczna

85’C ISO 75

Temperatura użytkowa

-20’C – 80’C

Testy starzeniowe – szacowanie czasu.

W tym linku zapraszam zainteresowanych do skorzystania z aplikacji pomagającej w oszacowaniu czasu trwania testów starzeniowych dla produktów zawierających elementy elektroniczne. Jest to prosty trójmodułowy program pozwalający na oszacowanie czasu trwania testu w wybranych warunkach.

Moduły dostępne w aplikacji do Paca, Cykle termiczne i Elektromigracja.
W zależności od zakładki określamy temperaturę, wilgotność i czas pracy urządzenia.

UWAGA! Aplikacja wymaga zaakceptowania instalacji z nieznanych źródeł.

 

Izolator galwaniczny 35A.

Inna wersja urządzenia przystosowana do pracy z mniejszym obciążeniem ciągłym.  Przeznaczony dla konstrukcji kadłuba z włókna szklanego lub węglowego wyposażonego w ochronę anodową opartą na cynkowych elektrodach stratnych.

Parametry urządzenia:

Blokowanie                     DC 1,25V DC +/- 12%
Napięcie pracy              0-320V AC
Częstotliwość               43-65 Hz
Maksymalny prąd        35 A
Wymiary                          205x129x85 mm
Waga                                 580 g
Max udar prądowy      380A
Obudowa                         IP65 PS/ABS
Kolor obudowy             RAL7035
Wyprowadzenia           M8 mat. SS316
Maksymalna temp. pracy 50’C

Pełna nota katalogowa w formie PDF PN1100035

Cena netto 387zł.

Izolator galwaniczny 60A.

Wersja urządzenia przystosowana do pracy z mniejszym obciążeniem ciągłym.  Przeznaczony dla konstrukcji kadłuba z włókna szklanego lub węglowego wyposażonego w ochronę anodową opartą na cynkowych elektrodach stratnych – przedział długości jednostki 20-50 stóp.

Parametry urządzenia:

Blokowanie                     DC 1,25V DC +/- 11%
Napięcie pracy              0-320V AC
Częstotliwość               43-65 Hz
Maksymalny prąd        60 A
Wymiary                          205x129x85 mm
Waga                                 1300 g
Max udar prądowy      800A
Obudowa                         IP65 PS/ABS
Kolor obudowy             RAL7035
Wyprowadzenia           M8 mat. SS316
Maksymalna temp. pracy 40’C

Pełna nota katalogowa w formie PDF PN1100060 Model 3D w formacie STL.

Poniżej wykres pokazujący charakterystykę obciążenia w czasie:

Cena netto  593zł .

Usługa niskoseryjne fixtury ICT/FCT

Firma spec-electronic wprowadza do oferty usługę wykonania fixtury testowej dla małoseryjnych pakietów elektronicznych.

Pod pojęciem fixtury testowej należy rozumieć zestaw styków sprężynowych w postaci igieł zamocowanych w tworzywie sztucznym. Rozmieszczone są w sposób umożliwiający przeprowadzenie testu dla elementów elektronicznych np. odczyt wartości rezystancji tzw. ICT lub wykonanie testu funkcyjnego (zaprogramowanie układu scalonego, zadanie przebiegu itd.) – skrótowo określa się to jako FCT.

Częstą nazwą z jaką można się spotkać to „Bed of Nail” aka łoże na gwoździach. Poniższe zdjęcie prezentuje przykład takiego rozwiązania – wystające styki sprężynowe stwarzają wrażenie wystających gwoździ ( dla igieł których zadaniem ma być wcelowanie w płaskie test pady). Gdy celem jest np. wyprowadzenie elementu THT stosuje się igły z wyprowadzeniem wklęsłym (stożek).

Co oznacza „małe serie„? Należy przez to rozumieć stosunkowo niewielką ilość pewnych użyć oferowanej fixtury testowej ( do około 10 000 ) profesjonalne rozwiązania opierające się na technice podciśnieniowej są zdolne do pracy w seriach powyżej kilku milionów cykli bez zauważalnych śladów zużycia.

W celu stworzenia takiej fixtruy należy wysłać zapytanie pod adres info(at)spec-electronic.pl. Minimalne fizyczne wymagania dla projektu to .:
– plik pcb w formacie gerber
– odległość pomiędzy punktami testowymi tzw test pady – minimum 2,2mm
– maksymalny rozmiar płyty 200x180mm
– maksymalny prąd 3A

Izolator galwaniczny 90A.

Przeznaczony dla konstrukcji kadłuba z włókna szklanego lub węglowego wyposażonego w ochronę anodową opartą na cynkowych elektrodach stratnych. Doskonałe parametry elektryczne oraz rozsądna cena to idealne połączenie.

Parametry urządzenia:

Blokowanie                     DC 1,25V DC +/- 11%
Napięcie pracy              0-320V AC
Częstotliwość               43-65 Hz
Maksymalny prąd        90 A
Wymiary                          205x129x85 mm
Waga                                 630 g
Max udar prądowy      1500A
Obudowa                         IP65 PS/ABS
Kolor obudowy             RAL7035
Wyprowadzenia           M8 mat. SS316
Maksymalna temp. pracy 50’C

Pełna nota katalogowa  w formie PDF PN1100090

Dla zapewnienia odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa w układzie produkowanego izolatora wbudowano pojemność. Typowa charakterystyka wygaszania przepływu prądu jest pokazana na wykresie 1 dla PN1100090.

Jak widać przy zaniku prądu następuje gwałtowny spadek po czym powolne rozładowywanie pojemności. Przy normalnej pracy izolatora zostaje wydzielone ciepło które w początkowej fazie zmienia charakterystykę izolatora co jest zjawiskiem normalnym. Wykres 2 pokazuje zmianę parametru spadku napięcia na izolatorze wykonanym zgodnie z normą PN-EN 61557 przy długotrwałej pracy. Początkowa wartość może wydawać się bardzo wysoka ale po kilkudziesięciu minutach pracy parametry blokowania napięcia zbliżają się do tych określonych dla produktu PN1100060.

Wykres 3 pokazuje parametr typowego spadku napięcia przy prądzie przemiennym 50Hz i obciążeniu rezystancyjnym stałym w czasie dla produktu PN1100090. Pomiar został wykonany metodą cztero przewodową a w trakcie wykonywania testu zmieniano momenty dokręcenia głównych przyłączy prądowych doprowadzających prąd ze środkowej wartości określonej w dokumentacji na minimalną i do maksymalnej jak widać wartości bardzo mocno przekładają się na ten parametr.

Wewnętrzne konstrukcja izolatorów – użyte stopy metali dla śrub przyłączeniowych, technologia łączenia wewnętrznych elementów powoduje wprowadzenie rezystancji na przewodzie PE dla typowego produktu w granicach 0,1073 ohma i taką wartość należy uwzględniać w wyliczeniach przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Dla zapewnienia odpowiednich parametrów RAMS zaleca się stosowanie dwóch izolatorów dla jednego przyłącza. Pomocną w uzasadnieniu tej tezy może być metoda ARLAP.

Cena 2800zł netto.   Dokument „Typowe parametry” w formie pdf.  Model 3D w formacie STL.